Wymiana hamulców: porady dla kierowców

Wymiana hamulców jest jednym z podstawowych elementów w utrzymaniu bezpieczeństwa naszego pojazdu. Hamulce to bowiem najważniejszy szczegół układu hamulcowego, który decyduje o skuteczności zatrzymania auta. Wymiana hamulców to czynność, która powinna być wykonywana regularnie, co pewien czas.

Przede wszystkim jednak trzeba wymieniać je w momencie, gdy zaczynają szwankować, a ich skuteczność zostaje ograniczona.

Ile razy w roku powinna być przeprowadzana wymiana hamulców? To zależy głównie od intensywności eksploatacji pojazdu. W sytuacji częstej eksploatacji, szczególnie w warunkach miejskich, wymiana hamulców powinna odbywać się co około 20-30 tyś. kilometrów, niemniej jednak oczywiście nie mniej niż raz na dwa lata. Warto jednakże pamiętać, że hamulce wymagają nie tylko i wyłącznie regularnej podmiany, niemniej jednak też testom. Dlatego po każdym sezonie powinno się sprawdzić stan hamulców, a w przypadku wątpliwości niezwłocznie udać się do mechanika.

Jakie są objawy, że hamulce wymagają konwersji? Głównie należy zwrócić uwagę na to, czy pojazd zaczyna się wolniej zatrzymywać, a pedał hamulca opiera się na większej siłę niż zazwyczaj. Innym objawem jest stukanie w trakcie hamowania, a także drgania kierownicy w trakcie zatrzymywania pojazdu. W sytuacji wystąpienia któregoś z tych objawów, koniecznie powinno się udać się do mechanika, który z uwagą sprawdzi stan hamulców i podejmie decyzję o ich wymianie.

Wymiana hamulców to czynność, którą powinien utworzyć doświadczony mechanik samochodowy. Przede wszystkim, powinno się z dużą dokładnością określić, które elementy wymagają podmiany. Wymiana hamulców polega przede wszystkim na wymianie klocków hamulcowych i tarcz, niemniej jednak na prawdę często wymieniane są również pozostałe elementy układu hamulcowego, tj. cylindry hamulcowe, przewody czy zaciski. Wymiana hamulców to nie tylko dbałość o nasze bezpieczeństwo, niemniej jednak również o kondycję naszego pojazdu. Dlatego warto wykonywać tę czynność regularnie i niezwłocznie reagować na pierwsze objawy ich zużycia.

Polecamy: wymiana hamulców łódź.

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Dodaj komentarz