Jakie drewno do kominka będzie odpowiednie

Aby wybrać zdecydowanie najlepsze drewno opałowe do swoich potrzeb, istotne jest zrozumienie różnych rodzajów i sposobu ich spalania. Możesz odnaleźć drewno opałowe w większości sklepów lub możesz sprawdzić w lokalnym lesie, czy mają jakieś resztki drewna, które chcieliby sprzedać.

Istnieje sporo różnorakich rodzajów drewna opałowego i może być trudno zdecydować, który z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Generalnie, drewno, które pali się najdłużej, będzie najskuteczniejsze w spalaniu. Jest natomiast kilka innych czynników, które powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze drewna opałowego. Przykładowo niektóre rodzaje drewna palą się powoli, jeżeli już są mokre lub wilgotne; inne mogą rozpocząć łatwiej, ale w końcu staną się trudniejsze do zapalenia ze względu na ich gęste węzły. Prócz tego upewnij się, że wiesz, ile drewna opałowego może pomieścić Twój kominek, zanim kupisz jakiekolwiek polana!

Istnieją różnorodne rodzaje drewna opałowego, z których możesz wybierać w zależności od rodzaju ognia, który pragniesz wykonać. Właściwie każdy rodzaj drewna opałowego ma swoje unikatowe właściwości, dzięki czemu jest optymalny do spalania.

Na przykład twarde drewno, takie jak dąb albo klon, pali się bardzo wolno i pozostawia głęboki osad na kominie. Dzięki temu jest na prawdę bardzo często używany do kominków i palenisk. Ten rodzaj drewna opałowego najlepiej nadaje się do budowy ognia o niskiej intensywności.

Z drugiej strony sosna jest drewnem iglastym i szybko się pali. Nie pozostawia śladów, dzięki czemu doskonale nadaje się do stosowania w kominkach i paleniskach. Sosna też pali się goręcej, dzięki czemu lepiej nadaje się do gotowania.

Jodła pali się najdłużej i najlepiej nadaje się do rozpalenia ognia o ogromnej intensywności w kominku lub w ognisku. Jodła pozostawia również najmniej resztek, więc jest najlepszym wyborem dla tych, którzy chcą mieć czysty kominek albo ognisko za każdym razem, gdy z niego korzystają.

Wybór dobrego drewna do kominka jest bardzo ważny. Jeżeli drewno ma większa kaloryczność to pali się dłużej. Dzięki temu rzadziej podchodzimy do kominka dołożyć kolejne warstwy drewna. Drewno o niskiej kaloryczności które spala się szybciej używa się zazwyczaj jako rozpałkowe.

Sprawdź tutaj: jak długo pali się buk.
Przeszukujesz Internet w poszukiwaniu rzetelnych artykułów o tym jak długo pali się grab? Zapraszam serdecznie do przeczytania przygotowanego przeze mnie artykułu.

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Dodaj komentarz