Czy warto kupić działkę siedliskową?

Wiele osób, które marzą o własnym domu, zastanawia się, jaką działkę zakupić. Na prawdę często można znaleźć w ogłoszeniach internetowych działki siedliskowe w atrakcyjnych cenach, warto zdawać sobie sprawę jednakże o tym, że siedlisko to specjalny wydzielony grunt, który znajduje się na terenach wiejskich, a który przeznaczony jest wyłącznie pod budownictwo zagrodowe, a więc przykładowo budynki mieszkalne, niemniej jednak także zabudowania, które związane są z produkcją rolniczą.
Co warto wiedzieć na temat działki siedliskowej?

Bacząc na wyżej podane informacje, działka siedliskowa przeznaczona jest pod tak zwaną zabudowę zagrodową, do której można zaliczyć zarówno obiekty mieszkalne, które powinny natomiast znajdować się w niewielkiej odległości od budynków gospodarczych np takich jak magazyny na płody rolne, czy stodoła lub stajnia. W praktyce znaczy to, że ten typ działki jest przeznaczony przede wszystkim dla osób prowadzących działalność rolniczą, ponieważ to rolnicy mają prawo do wznoszenia budynków na takiej działce. Warto mieć na uwadze też o tym, że siedlisko może być nabyte przez osobę, która nie prowadzi działalności rolniczej, jednakże pojawiają się tutaj kwestie prawne dotyczące możliwości wybudowania budynków na tym terenie. Jeżeli osoba zakupująca taką działkę nie posiada statusu rolnika, to właściwym rozwiązaniem jest zakupienie działki, która ma już wydane pozwolenie na budowę, ponieważ takie pozwolenie przynoszone jest na nowego właściciela. Stąd też działki siedliskowe są najczęściej kupowane przez osoby, które posiadają status rolnika.

Źródło: https://remont.biz.pl/dzialka/siedlisko-czyli-czym-jest-dzialka-siedliskowa-oraz-kto-moze-kupic-taka-nieruchomosc/

FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Dodaj komentarz